Biorę udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych, przy wielu również pracuję. Założyłem tę stronę po to, aby dzielić się swoimi uwagami oraz aby informować o ciekawych przedsięwzięciach kulturalnych na Podlasiu, ale i nie tylko. Będę też się dzielił przemyśleniami na temat animacji kultury i zjawisk z nią związanych. Zapraszam serdecznie do śledzenia strony. Pierwsze wpisy niebawem.

Z potrzeby dzielenia się

Tak brzmiał pierwszy wpis niemal rok temu na mojej stronie, którą postanowiłem założyć. Co mną kierowało? Chciałem się podzielić wiedzą oraz własnymi opiniami z innymi osobami z branży kultury. Przez 11 lat pracy w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy, a wcześniej w organizacjach studenckich poznałem wielu wartościowych ludzi, skończyłem dziesiątki kursów i szkoleń z dziedziny kultury, ukończyłem studia związane z kulturą oraz zarządzaniem. Zawsze przez cały ten czas przyświecał mi cel, aby upowszechniać kulturę i sztukę ponieważ jest ważna w życiu każdego człowieka. Zdobytym doświadczeniem często dzieliłem się w rozmowach, bo uznaję, że warto dzielić się dobrymi praktykami. Wzmacnia to jakość działań w całej Polsce. Pomyślałem, że warto, by to wszystko umieszczać w jednym miejscu, które będzie dostępne wszystkim zainteresowanym. Ponadto odetnę w mediach aktywność zawodową od prywatnej, która do tej pory się mieszała. Przez ten rok, powstało 50 tekstów na różne tematy, często trudne i smutne związane z sytuacją instytucji kultury, ale też optymistyczne. Założyłem też konta na Instagramie i Facebooku, gdzie na bieżąco staram się dzielić sprawami aktualnymi, w które akurat jestem zaangażowany. Pandemia znacznie ograniczyła pola działań, ale mimo to udało mi się wziąć udział w wielu przedsięwzięciach i wiele ich zorganizować.

Rok wyzwań w cieniu pandemii

W 2020 roku postanowiłem zrobić coś dla siebie. Przez wcześniejsze lata cała moja energia była skierowana na budowanie partycypacyjnego domu kultury, co uważam w dużej mierze udało mi się osiągnąć. W tym roku rozdzieliłem energię na dwie grupy celów: zawodowych i osobistych, z czego żaden nie był traktowany przeze mnie po macoszemu. Za swój osobisty sukces uważam to, że zaufano mi i zostałem animatorem w programie Dom Kultury + oraz dostałem się do Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Cieszę się że mogę być częścią tych rozwijających mnie przedsięwzięć. Poznałem też osobiście autorów blogów branżowych Kultura na czasie i Wniedoczasie – marketing w kulturze, na wielu innych natrafiłem w sieci, których obserwuję i polecam (zerknijcie w zakładkę Ludzie i Branża). Wziąłem osobiście udział w dwóch ważnych wydarzeniach, które zreorganizowało Narodowe Centrum Kultury: Jubileuszowej X Giełdzie Projektów oraz Konferencji Pracuj w Kulturze. Trafiłem też na protest środowisk artystycznych w Warszawie, bo uznałem że warto głośno mówić o tym, że w kulturze od lat jest ciężko. Pomimo ciągłego bałaganu w przepisach i różnych obostrzeń starałem się wraz zespołem upowszechniać kulturę i organizować wydarzenia, by odbiorcy mogli mieć kontakt ze sztuką i edukacją artystyczną. Udało się nam zorganizować wiele przedsięwzięć, niejednokrotnie pionierskich w naszym mieście. Przez myśl mi nie przeszło by zawiesić działalność instytucji na 100%. Starałem się też ożywić środowisko dyrektorów domów kultury z Podlasia.

Sukces ma wielu ojców i matek

W tym miejscu chciałbym podziękować, wszystkim tym, którzy bezinteresownie mi pomogli lub pomagają przy tworzeniu materiałów na strony. Głównie autorami fotografii, które się pojawiały w mediach społecznościowych ale i na stronie byli Anna Kulikowska (Dziadówy Modowe), Łukasz Kalinowski, Paulina Krysiewicz, Karolina Gołębiewska, Monika Tekielaka-Chmielewska (Farba z nieba), Olga Szutkiewicz-Gola, Wojtek Jastrzębski i inni. Grzegorz Jędrek udzielił mi wskazówek jak pisać, by lepiej tekst się czytało i co można poprawić w wizerunku strony. Stronę zaprojektował Łukasz Kalinowski. Dyrektorzy i dyrektorki innych instytucji byli inspiracją do wielu tekstów i tematów, które poruszałem przez ten rok. Dziękuję za długie rozmowy i rozważania o kulturze, sztuce oraz animacji kultury, a także ogólnych zagrożeniach i szansach, które czekają branżę kultury oraz ekipom Narodowego Centrum Kultury oraz Podlaskiemu Instytutowi Kultury do tworzenia przestrzeni na nie.

Co dalej?

Nowy 2021 Rok niesie wiele zmian w moim życiu, których części jeszcze nie jestem w stanie do końca przewidzieć. Jestem zaangażowany w kilka projektów o skali ogólnopolskiej, ale zamierzam też wzmocnić działalność animacyjną w najbliższym otoczeniu. W związku z rozbieżnymi wizjami działalności domu kultury (ja-władze), po 11 latach (5 jako dyrektor) kończę pracę w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Mam nadzieję, że to co udało się osiągnąć tej placówce przez te lata, będzie wykorzystane z myślą o mieszkańcach. Zamykając jedne drzwi, wiele innych czeka na otwarcie, co zamierzam uczynić. Dla mnie kultura zawsze była, jest i będzie ważna! Jak mi idzie oczywiście będziecie mogli przeczytać w kolejnych artykułach.

Dziękuję że jesteście. Proces twórczy trwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *