Są takie miejsca, gdzie każdy animator kultury powinien pojawić się choć raz w swojej karierze. Główne spotkania branżowe to święto ludzi kultury, miejsce inspiracji i nawiązywania przyjaźni.

Za główne spotkania ludzi kultury oraz wielkie świętowanie uważam dwa wydarzenia. Gdy w nich uczestniczę ładuję się pozytywną energią na kolejne długie miesiące pracy. Ogólnopolska Giełda Projektów oraz Niekongres Animatorów Kultury bo o nich mowa, są wydarzeniami, których przydatności nie sposób przecenić. To właśnie na nich spotykamy mnóstwo ludzi, którzy mają setki pomysłów, prowadzą ciekawe inicjatywy oraz borykają się z takimi samymi lub jeszcze większymi problemami w swojej pracy. W programach tych imprez są szkolenia, warsztaty, panele dyskusyjne, spektakle, pokazy i wiele innych rzeczy, które inspirują i są do wykorzystania w codziennej pracy. Najważniejsze według mnie są spotkania, rozmowy, poznawanie nowych osób oraz budowanie partnerstw i relacji. Z tych spotkań wyniosłem o wiele więcej, niż mógłbym wyczytać w książkach i na portalach. Znajomości i przyjaźnie są wciąż podtrzymywane, zawsze mogę liczyć na radę znajomych z “giełdy”. Pamiętam, jak pierwszy raz pojechałem na Ogólnopolską Giełdę Projektów do Lublina. Ogrom spotkania trochę mnie przytłaczał, ale po kilku godzinach czułem się już jak u siebie. Wokół pełno otwartych i życzliwych ludzi, którzy tak jak ja przyjechali tam po inspiracje. Pamiętam rozmowy przy stanowisku Narodowego Centrum Kultury i narzędziownik z Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, który dostałem, korzystam z niego do dziś.

Narzędziowniki ESK 2016 (OGP Lublin 2016)

Miło wspominam również rozmowy śniadaniowe z animatorami. Szczególnie mi utkwiła w pamięci rozmowa z kobietą po 50. roku życia, która opowiedziała mi swoją historię. Gdy wychowała dzieci i wyprowadziły się one z domu postanowiła założyć teatr, stąd też wynikała jej obecność na tym wydarzeniu. Ogólnopolska Giełda Projektów to spotkanie, które odbywa się co roku w innym mieście. Hasło imprezy składa się z dwóch części: pierwszej stałej animacja, oraz drugiej zmiennej np. słowo, świętowanie, generacje. W tym roku będzie to animacja + sztuki wizualne. Podczas wydarzenia główne projekty są prezentowane na scenie oraz na sesji posterowej, która znajduje się w foyer. Autorzy stoją tam przy tablicach i odpowiadają na pytania uczestników. Inicjatywy te są wyłaniane przez komisję po naborze. Od edycji w Białymstoku (2018) towarzyszą jej wizyty studyjne w miejscowych instytucjach kultury. Wizyty inspirują i integrują uczestników. Obowiązkowym punktem programu jest wspólne zdjęcie uczestników, to miła pamiątka. Organizatorem tej konferencji jest Narodowe Centrum Kultury, a samo przedsięwzięcie jest jak zjazd przyjaciół. Warto jest tam być i wracać.

Rozstawiane stoisko Narodowego Centrum Kultury (OGP Lublin 2016)

Kolejną imprezą, która gromadzi mnóstwo osób z branży jest Niekongres Animatorów Kultury. Impreza, która zrzesza szersze grono niż Ogólnopolska Giełda Projektów, w której głównie udział biorą pracownicy instytucji kultury. W Niekongresie uczestniczą animatorzy, samorządowcy, pracownicy instytucji kultury i wielu innych, odbywa się co dwa lata. W tym roku miał być w Lublinie ale z powodu epidemii przeniesiono go na 2021 rok. Z kuluarowych opowieści “niekongresowych” usłyszałem, że całe wydarzenie to zadośćuczynienie za brak środowiska animatorów na Kongresie Kultury Polskiej. Giełda Projektów nie do końca była sprofilowana na animatorów. Czy to prawda? Trudno mi powiedzieć. Na pewno wrócę do tych dyskusji podczas Niekongresu w 2021 roku. Miałem przyjemność uczestniczyć w Niekongresie w 2018 roku, który odbył się w Poznaniu. Były to trzy dni wykładów, spektakli, spotkań i warsztatów. Wiele osób zarzucało tej edycji, że za dużo jest w niej polityki. Rzeczywiście można było odnieść takie wrażenie. Nie zmienia to faktu, że spotkanie środowiska się odbyło. Poznałem wiele osób, przywiozłem dużo inspiracji, rozwiązań i pomysłów do codziennej pracy. Podczas tego Niekongresu podpisano Samorządową Kartę Dla Kultury, deklarację wsparcia kultury przez samorząd. Każdy samorząd później mógł ją podpisać, jeżeli zgadzał się z jej postulatami i chciał je realizować. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Forum Kraków. Dzięki tym wydarzeniom buduje się środowisko ludzi kultury, które dziś jest tak potrzebne. Podczas tych spotkań tworzy się niepowtarzalna więź, a uczestnicy są jak wielka rodzina, rodzina ludzi kultury. Uważam, że osoby pracujące w kulturze powinny choć raz w życiu wziąć udział w jednej z tych imprez. Naprawdę warto! Najbliższa okazja już w październiku. Przypomnę jeszcze raz, w tym roku hasłem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest animacja + sztuki wizualne, odbędzie się ona w dniach w 14-16 października w Łodzi.

Do zobaczenia!

Niekongres Animatorów Kultury (Poznań 2018)
Niekongres Animatorów Kultury (Poznań 2018)
Giełda w Gdyni 2017
OGP 2018 (Białystok)
Uczestnicy OGP 2019 (Kielce). Fot. Rafał Kudyba źródło nck.pl
OGP 2019 (Kielce). Fot. Alicja Szulc źródło nck.pl
Reportaż z Giełdy w Białymstoku

Brałem także udział w innych dużych konferencjach. Napiszę o nich w przyszłości. Natomiast dziś, polecam:

Wolontariat w Kulturze w Warszawie

Marketing w Kulturze w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *