Pod koniec marca miałem okazję być przewodnikiem i organizatorem niesamowitej wizyty. Przez trzy dni uczestnicy i uczestniczki Szkoły Liderów Program Liderzy PAFW XVII edycja, poznawali jak na Podlasiu działa się w oparciu o lokalne dziedzictwo. Wizytę organizowałem wraz innymi liderami PAFW z Ewą Żurawiecką (Fundacja Futurum), Mateuszem Tymurą (Teatr Latarnia) oraz Markiem Chmielweskim – sołtysem Orli (opiekunem Synagogi w Orli).

W ramach wizyty odwiedziliśmy synagogę w Orli, Krainę Otwartych Okiennic, Meczet w Bochonikach oraz Supraśl. W tej ostatniej miejscowości odwiedziliśmy między innymi Muzeum Ikon W Supraślu, Teatr Łątek Supraśl, oraz Monastyr oraz Teatr Wierszalin, w którym obejrzeliśmy spektakl „Wziołowstąpienie” z elementami miejscowej gwary oraz przedstawieniem lokalnych postaci jak szeptuny i szeptuchy. Korzystaliśmy też z bogactwa przyrody. Udało nam dotrzeć (a po wiosennych roztopach nie było to łatwe) do osady Wierszalin, która miała być nową stolicą świata. Miłym akcentem było użycie poloneza, którym się przemieszczaliśmy po drogach i lasach (dobrze się spisuje w terenie). Starliśmy się też naszych gości zapoznać z kuchnią regionalną, tę oficjalną jak i też tą z głębi puszczy.

Nasi goście to niesamowite osoby działające na rzecz innych. Mam nadzieję że poza wiedzą i inspiracjami zabrali ze sobą chęć powrotu w nasze strony. Wizyty studyjne to część działań Programu Liderzy PAFW. Dzięki nim liderzy z różnych edycji programu się sieciują oraz poznają własne działania. Cieszę się że mogłem poznać wspaniałe osoby, które zechciały nas odwiedzić.

Podlaska Wizyta Studyjna pt. Podlaskie – Lokalne inspiracje odbyła się w dniach 25-27 marca 2022 roku. Sfinansowano ją ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności .

Wizyta studyjna na Podlasiu. realizacja Kamil Zbietka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *