Odbył się pierwszy zjazd tegorocznych uczestników Programu Zaproś Nas do Siebie. Czternaście instytucji z całej Polski bierze udział, moim zdaniem w jednym z najlepszych programów dedykowanych pracownikom instytucji kultury. Mam szczęście uczestniczyć w nim po raz drugi choć tym razem w nowej roli.

Zaproś

Program Zaproś nas do siebie! jest dedykowany zespołom ośrodków kultury z całej Polski. Kadra instytucji uczestniczących w programie otrzymuje wsparcie w formie spotkań online, wzmacnianiu dyrekcji i zespołu, możliwości udziału w wizytach studyjnych oraz konsultacjach z ekspertami i ekspertkami, grupowych zadaniach i uczestnictwie w wydarzeniach organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury. To wszystko ma być inspiracją i zastrzykiem energii do działań. Co najważniejsze, biorą udział w tym ośrodki, których kadra naprawdę tego chce. Nad przebiegiem programu w instytucji czuwają koordynatorzy. To oni przy współpracy z dyrektorami placówek mają dbać o jak najlepszą realizację założeń programowych.

Wszyscy jesteśmy domami kultury

W tegorocznej edycji udział bierze 14 instytucji kultury. Wśród nich są molochy zatrudniające ponad 80 osób, mogące wydawać na pojedyncze imprezy miliony złotych oraz posiadające nowe budynki lub je tworzące. Z drugiej strony są te mniejsze, gdzie w zespołach pracuje po kilka osób, a budżety są bardzo skromne. Znajdują się one w różnych miejscach Polski i działają w różnym otoczeniu. Podczas prezentacji instytucji kultury, która miała miejsce pierwszego dnia jedna z dyrektorek słusznie stwierdziła, że nie ważne czy instytucja nazywa się centrum, ośrodek czy dom kultury, tak naprawdę każda z nich jest domem kultury w tym sensie, że mieszka w nich kultura. To łączy wszystkich uczestników tegorocznej edycji. Są to instytucje świadome swoich potencjałów, ale też chcące się rozwijać i udoskonalać swoją ofertę programową. Udział w programie na pewno im w tym pomoże.

Stary program, nowa rola

W Programie Zaproś nas do Siebie uczestniczyłem gdy zarządzałem choroszczańskim Centrum Kultury. Dzięki uczestnictwu udało się do naszej pracy wprowadzić wiele pozytywnych rzeczy (możecie o tym przeczytać tutaj). Wówczas byłem dyrektorem, chłonąłem dobre praktyki, wiedzę i wyznaczałem kierunek działań. Koordynator wspierał mnie w tym będąc pewnego rodzaju mostem pomiędzy zespołem a mną. Dziś po 4 latach od tamtych wydarzeń przestałem zarządzać placówką, którą przeprowadziłem przez Zaproś. Co ciekawe, w połowie instytucji biorących udział w Zaprosiu 2018 (a było ich 20) dziś zarządzają inne osoby. Jestem za to koordynatorem w nowym miejscu pracy tj. Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie. Moim zadaniem jest czuwanie nad realizacją programu oraz wspieranie kadry podczas jego przebiegu. Podczas pierwszego warsztatu pracowaliśmy nad zagadnieniami związanymi z wprowadzaniem zmian oraz komunikacją. Ten program zmienia instytucje kultury na lepsze. Bardzo cenię to, że drugi raz mam możliwość uczestnictwa. Nowa rola motywuje mnie do jeszcze mocniejszego wgłębienia się w działania i czerpania inspiracji. Bardzo ciekawym doświadczeniem w moim przypadku jest zmiana perspektywy z dyrektorskiej na koordynatorską.

Dobra przestrzeń

Podczas mojej drogi zawodowej wziąłem udział w dziesiątkach szkoleń, głównie z sektora kultury. Wiele z nich miało miejsce w Radziejowicach. Lubię ten Dom Pracy Twórczej. Otoczenie przyrody, rzeźby rozsiane po parku, „Arka” Wilkonia, obrazy Chełmońskiego, parkowe alejki i względny spokój. Można w pełni oddać się treściom szkoleń. Pierwszy warsztat dyrektorów i koordynatorów odbył się właśnie w Radziejowicach. Najbardziej w szkoleniach lubię to, że mam okazję poznawać nowych ludzi z różnych instytucji. To od nich czerpię mnóstwo inspiracji, wiedzę oraz nawiązuję współpracę. Staram się wykorzystać każdą chwilę na kontakt z ludźmi, również w czasie wolnym. Program Zaproś to dobra przestrzeń do takich rozmów i nawiązywania współpracy. Z udziału w programie w 2018 roku z niektórymi osobami współpracuję do dziś, zaś z większością staram się utrzymywać kontakt. W tym roku czuję, że może być podobnie. Razem możemy więcej.

Często przytaczam słowa z piosenki Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam gdzie byłem”. W moim przypadku tak jest, jeżeli są to powroty do miejsc, przestrzeni, doznań i ludzi, które mają na mnie pozytywny wpływ. Program Zaproś jest taką przestrzenią. Pozwala on na rozwój, inspirację, poznanie nowych interesujących ludzi oraz ładowania się inspiracjami i pozytywną energią do działań w codziennej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *