Jeśli pracujesz w którejś z podlaskich instytucji kultury lub z nimi współpracujesz to jesteś w dobrym miejscu. Podlaska Sieć Kultury to przestrzeń, w której można znaleźć interesujące osoby, inspiracje oraz partnerów do działania. To miejsce, do którego możesz dołączyć i je tworzyć.

Przez wiele lat pracy w instytucji kultury, pełniąc różne funkcje od wolontariusza po dyrektora zauważyłem, że środowisko pracowników jest bardzo rozproszone i głównie działające indywidualnie na swoim terenie. Jako młody pracownik brakowało mi spotkań z osobami, które zajmują się tym co ja. Gdy zostałem dyrektorem instytucji kultury zacząłem odwiedzać różne miejsca, poznawać wiele ciekawych osób pracujących w instytucjach kultury. Podczas rozmów na szkoleniach i wyjazdach, głównie z dyrektorami i dyrektorkami wymienialiśmy się wiedzą, dzieliśmy troskami i problemami, szukaliśmy rozwiązań oraz nawiązywaliśmy współprace. My znaliśmy się dobrze, nasi pracownicy już nie. W moim odczuciu wciąż brakowało miejsca spotkań, nawiązywania relacji, forum dyskusji, wymiany doświadczeń osób, które codziennie są na pierwszej linii działalności kulturalnej – pracowników i pracowniczek oraz samodzielnych animatorów i animatorek kultury. Coraz więcej prób integracji środowiska podejmuje Podlaski Instytut Kultury organizując koncerty i spotkania dedykowane kadrom ośrodków kultury. Cieszę się, że takie działania się pojawiły.

Ja równolegle podjąłem próby oddolnej integracji środowiska pracowników instytucji kultury z województwa podlaskiego. Wiem, że w innych województwach działały grupy facebookowe skupiające takie osoby. Założyłem więc w 2021 roku grupę na Facebooku „Pracownicy Podlaskich Instytucji Kultury”, na której jest już ponad 150 osób. Kolejnym moim krokiem był plan tworzenia portalu dedykowanego pracownikom podlaskich instytucji kultury. Takie rozwiązanie widziałem wcześniej w województwie mazowieckim. Po rozmowach i konsultacjach z wieloma zaangażowanymi osobami ze środowiska podlaskich oraz polskich ośrodków kultury wiedziałem, jaki ma mieć on kształt. By móc to zrealizować wystąpiłem o Stypendium Ministra Kultury. Zaufano mi, otrzymałem stypendium dzięki czemu dziś możesz czytać ten tekst i dołączyć do Podlaskiej Sieci Kultury.

Portal Podlaska Sieć Kultury to serwis na którym mają znajdować się informacje takie jak: zapowiedzi szkoleń, opisy dobrych praktyk, możliwości pozyskania finansów, wydarzenia realizowane przez podlaskie kadry kultury, ale przede wszystkim opis poszczególnych osób działających i pracujących w kulturze. Ta baza powstaje by ułatwić komunikację i lepsze wyszukiwanie partnerów do przedsięwzięć, inspiracji lub po prostu zasięgania rad. To baza, którą mają tworzyć sami jej uczestnicy. To portal gdzie w jednym miejscu mają znaleźć się zapowiedzi najciekawszych działań realizowanych przez osoby tworzące Podlaską Sieć Kultury.

Na stronie znajdują się następujące działy:

ANIMATORZY – wizytówki osób działających w różnych dziedzinach kultury wraz z opisem działalności oraz kontaktem.

AKTUALNOŚCI – tu będą pojawiały się najnowsze informacje dodawane na stronie oraz o wydarzeniach organizowanych przez członków sieci i różne instytucje.

PROJEKTY – opis zrealizowanych projektów przez członków sieci, które mogą stanowić skarbnicę inspiracji i dobrych praktyk.

SZKOLENIA – w tym dziale znajdą się zaproszenia na szkolenia, w których warto wziąć udział.

PODLASKA SIEĆ KULTURY – tu znajdzie się opis działania i instrukcja dołączenia do sieci.

Zapraszam do kontaktu, nadsyłania materiałów i wspólnego tworzenia Podlaskiej Sieci Kultury. Jest to miejsce wszystkich osób chcących tworzyć i upowszechniać kulturę na Podlasiu. Jak dołączyć do sieci przeczytasz na Podlaska Sieć Kultury.

Poza samym portalem odbędzie się 8 spotkań w podlaskich instytucjach kultury. Podczas nich porozmawiamy o idei partycypacyjnej instytucji kultury oraz pracy zespołowej. Spotkania odbędą się w różnych częściach Województwa Podlaskiego, tak by mogło w nich wziąć udział jak najwięcej osób. Informacje o miejscach, terminach i sposobie zapisu będą podawane w aktualnościach.

Dziękuję za wsparcie dyrekcji i zespołom Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie, Grajewskiego Centrum Kultury, Hajnowskiego Domu Kultury, Miejskiego Domu Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży, Sokólskiemu Ośrodkowi Kultury, Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Boćkach oraz Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie portalu jeszcze przed jego premierą.

Szczególne podziękowania kieruję dla dla Anki Rudnickiej z Kultury na Czasie, Liderów i Liderek Kultury połączonych Programem Liderzy PAFW oraz osób ze środowiska skupionego wokół działań Narodowego Centrum Kultury. Każde z tych spotkań to zastrzyk energii do działania i nieustająca wiara w to, że to co robimy każdego dnia ma sens.

 

Razem możemy więcej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *