Skończył się się rok, kończy się pewien etap projektu Podlaska Sieć Kultury. Projekt Podlaska Sieć Kultury powstał dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To zaufanie komisji stypendialnej sprawiło, że ruszyłem z pomysłem, który był we mnie od dawna. Biorę udział w wielu szkoleniach, warsztatach i spotkaniach dla ludzi kultury. Odwiedzam też różne ośrodki kultury w całej Polsce, z których staram się wynieść jak najwięcej dobrych rozwiązań i inspiracji do działań. Tak trafiłem na kilka stowarzyszeń oraz dołączono mnie do grup wojewódzkich, w których oddolnie animatorzy i animatorki się konsultują, dzielą pomysłami. Brakowało mi takiej przestrzeni w województwie podlaskim. Założyłem zatem grupę na Facebooku dla Pracowniczek i Pracowników Podlaskich Instytucji Kultury. Dziś to już ponad 200 osób, które mają przestrzeń do dzielenia się wynikami swojej pracy oraz wątpliwościami, czerpania inspiracji i po prostu bycia razem. Sama grupa, to było trochę mało.
Zainspirowany Mazowieckim Programem Edukacji Kulturalnej, na stronie której była baza animatorów i animatorek z Mazowsza doszedłem do wniosku, że coś takiego jest potrzebne w województwie podlaskim. Pamiętałem też, jak będąc młodym pracownikiem instytucji kultury miałem problem ze znajdywaniem ludzi do współpracy. Brakowało mi też miejsca, w którym mógłbym mieć skumulowane przydatne informacje o ciekawych i inspirujących wydarzeniach z Podlasia. Tak zrodził się pomysł budowy portalu Podlaska Sieć Kultury – przestrzeni dla osób, które są gotowe czerpać inspiracje, dzielić się nimi z innymi i nawiązywać współpracę. Przygotowałem wniosek o stypendium, przy którym bardzo mi pomogła Anka Rudnicka z Kultury na czasie (zerknijcie tutaj). Sam portal to za mało, więc dodałem do tego cykl warsztatów pn. „Partycypacyjny dom kultury”, ponieważ jestem propagatorem tego typu działań. Głównym założeniem było, by odbywały się one w różnych miejscach województwa, tak by mogło się lokalnie zjechać się jak najwięcej osób. Zaproponowałem współpracę siedmiu miejscom, w których znam dyrektorki i dyrektorów na tyle, by wiedzieć że sprawy integracji środowiska ludzi kultury są im bliskie. W trakcie realizacji do tej grupy dołączył Augustów.
Prace rozpocząłem z dwiema osobami, z którymi miałem przyjemność pracować w choroszczańskim ośrodku kultury. Łukasz zajął się budową strony wedle mojego pomysłu, zaś Monika przygotowaniem identyfikacji graficznej. Jeżeli chodzi o warstwę wizualną identyfikacji, bardzo mi zależało by robiła to osoba zajmująca się projektowaniem i na co dzień działającą na Podlasiu. Monika zrealizowała wiele identyfikacji graficznych dla wydarzeń kulturalnych i instytucji kultury. Bardzo intensywnie pracowała, miała też wiele koncepcji. Finalnie zrobiła to według mnie bardzo dobrze (więcej o znaku przeczytacie tutaj, zaś prace Moniki Tekielskiej- Chmielewskiej możecie zobaczyć na jej stronie tutaj). Zanim ruszyła strona proponowałem umieszczenie profili animatorom i animatorkom, z którymi miałem okazję współpracować. Tak, by na starcie były już tam osoby, do których sukcesywnie mogą dołączać kolejne. Oficjalnie portal wystartował 6 kwietnia 2023 roku.
Dziś to ponad 30 osób w bazie animatorów i animatorek, niemal 160 artykułów, ponad 20 opisów projektów i działań, które mogą być inspiracją do działań na własnych podwórkach. To także wywiady z różnymi osobami będącymi w bazie. Przybywa osób, materiałów, inspiracji. Portal jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism. Mam nadzieję, że będzie się rozwijał.
Oprócz portalu to 8 warsztatów pn. „Partycypacyjny Dom Kultury”. Wzięło w nich udział ponad 100 animatorek, animatorów, bibliotekarek, bibliotekarzy, artystów i artystek reprezentujących ponad 30 instytucji kultury z ponad 30 miejscowości województwa podlaskiego.
Te warsztaty w zamyśle miały być okazją do spotkania się ludzi z najbliższych ośrodków kultury, tak by nie musząc daleko jechać mogli wziąć udział w spotkaniu i integracji kadr kultury. To miał być też czas na „odetchnięcie” od codziennej pracy w ośrodku kultury. Podczas tych spotkań utwierdziłem się bardzo mocno, że działania integrujące i sieciujące podlaskie kadry są bardzo potrzebne. W trakcie warsztatów powstało wiele ciekawych pomysłów na działania, które wypracowano warsztatowo. To przede wszystkim rozmowy, poznawanie się i pozytywna energia. To właśnie w tych miejscach na zakończenie każdego z spotkań robiliśmy z włóczki „symboliczną sieć”. To były ważne momenty, które bardzo mnie budowały.
Spotkania odbyły się dzięki wsparciu 8 instytucji kultury, które zgodziły się zostać lokalnymi gospodarzami warsztatów. Bardzo dziękuję dla:
-
Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie
-
Grajewskie Centrum Kultury
-
Hajnowski Dom Kultury
-
Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży
-
Sokólski Ośrodek Kultury
-
Ośrodek Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki
-
Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach
-
Augustowskie Placówki Kultury
W warsztatach udział wzięły osoby z Sokółki Szudziałowa, Janowa, Łomży, Drozdowa, Piątnicy, Muraw, Nowogrodu, Dubicze Cerkiewnych, Narewki, Narwi, Hajnówki, Szczuczyna, Grajewa, Krypna, Wiżajn, Przerośli, Rutki-Tartak, Suwałk, Krzywego, Nowinki, Żarnowo, Lipska, Augustowa, Knyszyna, Wasilkowa, Sokół, Czarnej Białostockiej, Bociek, Kleszczel, Siemiatycz i Międzyrzeca Podlaskiego (Podlasie południowe, woj. Lubekskie). Ci, którzy nie zdążyli na żaden warsztat w styczniu lub w lutym będą mogli to zrobić w Gminnym Ośrodku Kultury w Goniądzu.
Co dalej? To w dużej mierze zależy od podlaskich kadr kultury i animatorów niezależnych. Liczę na ich wsparcie i wierzę, że razem będziemy mogli kontynuować te działania. Moim planem na ten rok poza utrzymaniem dotychczasowej działalności Sieci oraz jej rozbudowywaniu jest rozpoczęcie działań wzór Forum Kraków lub Stowarzyszenia Forum Kultury Mazowsze. Ale o tym już wkrótce.
Dziękuję Wszystkim, których miałem okazje spotkać oraz poznać podczas realizacji stypendium. Dla mnie to były budujące spotkania oraz czas pracy, która daje mnóstwo satysfakcji. Zapraszam Was do dalszej integracji, spotkań, rozmów, działania. Razem możemy więcej!
Do zobaczenia na kulturalnych szlakach
Przemek Waczyński