Trwają zabiegi o przywrócenie trzynastek dla pracowników kultury. W czwartek 21 marca 2024 Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy) oraz Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury zaprezentowali projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej, który ma przywrócić trzynaste pensje w instytucjach kultury. W Sejmie odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa, w której wzięli udział posłowie Lewicy: Marcelina Zawisza i Arkadiusz Sikora oraz przedstawiciele Stowarzyszenia: Paweł Kamiński, Karolina Miżyńska, Aneta majak i Łukasz Molski.

Projekt został stworzony przez Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury, którem mam przyjemność być członkiem. Podczas Konferencji  Paweł Kamiński (ODT Zamek Wrocław) i Karolina Miżyńska (Stary Młyn Zgierz) zwracali uwagę na nierówne traktowanie przez państwo polskie pracowników instytucji kultury w stosunku do innych grup zawodowych sektora publicznego.

Przywrócenie „trzynastek” to jeden z postulatów zawartych w „Konkretach dla kultury”, które Stowarzyszenie zaprezntowało z okazji Dnia Działacza Kultury w 2023 r. W uzasadnieniu projektu ustawy znalazły się obszerne fragmenty opracowań, w tym materiały prezentowane podczas konferencji “Spotkanie przy Wiejskiej”, która odbyła się 29 stycznia 2024 r. Siedzibie fundacji Szkoła Liderów.

Rozwiązanie zaproponowane przez stowarzyszenie zakłada nowelizację Ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej i poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do “trzynastek” o instytucje kultury.

To dobra informacja dla setek osób z sektora kultury, których sytuacja finansowa i tak jest nie najlepsza. Mam nadzieję, że niebawem już będą pierwsze trzynastki.

Spotkanie przy Wiejskiej, w której miałem przyjemność wziąć udział (29 stycznia 2024)

Fot. SDiDSIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *