Narodowe Święto Niepodległości, które przypada 11 listopada jest dla wielu Polaków datą umowną. W wielu miejscach Polski niepodległość nie przyszła w 1918 roku, niektórzy musieli czekać na nią długo, czasami nawet do 1945 roku, a niektórzy stracili ją w roku 1939. Na Białostoczyźnie miało to miejsce 19 lutego 1919 roku. Wówczas pierwsze oddziały Wojska Polskiego wkroczyły do Białegostoku. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Białymstoku uroczystości odbywają się co roku, choć wśród mieszkańców nie ma powszechnej wiedzy na ten temat.

Nie inaczej było w Choroszczy. Od kilku lat Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy wspólnie z Centrum Kultury organizowało spotkania pt. „Choroszcz wyzwolona!” – były to prelekcje i wykłady o tematyce historycznej dotyczące wydarzeń na Białostocczyźnie z roku 1919. W 2018 roku postanowiliśmy, że 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Choroszcz należy uczcić godnie oraz zwiększyć świadomość mieszkańców. W ramach obchodów zaplanowano szereg działań, a do organizacji włączyło się szereg instytucji i stowarzyszeń. Inauguracja odbyła się na odnowionym Rynku 11 listopada, gdzie stanęła wystawa plenerowa „100 fotografii na 100 lat niepodległości”. Stała ona tam przez cały rok prezentując archiwalne zdjęcia z życia miasta. Następnie odbył się „Wielki Test o Choroszczy” oraz meczowy maraton „100 goli na 100 lecie niepodległości”.

Uroczystości 19 lutego 2019 foto: M-GCKiS w Choroszczy

Zwieńczeniem obchodów inaugurujących były uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości, które odbyły się w dniu 19 lutego 2019 roku, a które przypadło mi poprowadzić. Przyznam, że nie przepadam za tego typu zadaniami, ale konferansjer akurat był na zwolnieniu. Niesamowita atmosfera towarzyszyła temu spotkaniu, a mieszkańcy licznie przybyli na wydarzenie. Podczas obchodów, na ścianie klasztoru dokonano iluminacji, która miała barwy flag Polski i Choroszczy, a po spotkaniu zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie. Poczułem wtedy jeszcze mocniej, że jesteśmy częścią naszej małej ojczyzny, która z kolei wraz z innymi małymi ojczyznami tworzy Polskę. Myślę, że to bardzo dobra lekcja patriotyzmu dla mieszkańców. Patriotyzmu pozytywnego, który opiera się na wiedzy, szacunku i tolerancji, a nie negatywnego, który jest podszyty nienawiścią za błędy dziadków. Przez cały rok odbywały się inne atrakcje związane ze świętowaniem 100-lecia odzyskania niepodległości. Między innymi stworzono gadżety, opublikowano artykuły oraz odbyło się wiele spotkań. Powstało nawet specjalne logo, które było dodawane do publikacji związanych z obchodami. Myślę, że wykonana praca w dużym stopniu poprawiła świadomość społeczną na temat odzyskania niepodległości przez nasze miasto. Pozwoliło to też na przedstawianie historii w sposób pozytywny i przystępny. Jednym z wyników spotkań historycznych stała się tzw. „Kawiarnia Historyczna”. Są to spotkania pasjonatów historii, gdzie w luźnej atmosferze przy kawie i herbacie uczestnicy rozmawiają jak sama nazwa wskazuje, właśnie o niej. Wielkim pozytywem jest to, że wiele młodych osób bierze udział w tych spotkaniach.

Wystawa plenerowa 100 fotografii na 100 lat niepodległości

Dziś, 19 lutego w Choroszczy jest datą ważną i przez wiele osób rozpoznawalną. Mówią, że historia jest nauczycielką życia. Ważne by wyciągać z niej naukę na przyszłość, a nie zostawać ciągle w przeszłości i żyć nią w teraźniejszości.

Logotyp obchodów
Grupowe zdjęcie z uroczystości 19 lutego 2019 foto: M-GCKiS w Choroszczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *