Praktykuj w kulturze – śmiało!

Ruszyła kolejna edycja Praktykuj w Kulturze – programu Narodowego Centrum Kultury, który pozwala instytucjom i osobom przygotowującym się do pracy w branży kultury na poznanie się. Warto wziąć w nim udział jako praktykant, a także jako instytucja. Przez ostatnie 5 lat mojego zarządzania choroszczańskim centrum kultury, w praktykach, w tej placówce wzięło udział kilkanaście osób. Niektóre z nich pracują w branży do dziś.

Warto dla instytucji

Instytucja, która bierze udział w programie może przyjąć pod swoje skrzydła praktykanta. Taki praktykant, to nie tylko bardzo mocne wzmocnienie zespołu, ale także osób zarządzających instytucją. Osoba, która wchodzi z zewnątrz ma świeże i neutralne spojrzenie. Jej uwagi mogą być bardzo cenne w procesie ulepszania pracy i oferty instytucji. To także motywacja dla kadry, która chce pokazać się z jak najlepszej strony wykrzesując z siebie najlepsze pokłady energii. Jeżeli spojrzeć na to przyziemnie to zyskuje się kolejne ręce do pracy, których w instytucjach kultury zawsze brakuje. Jest to też czas na ewentualny okres próbny, jeżeli jest możliwość zatrudnienia nowej osoby do instytucji kultury.

Warto dla praktykanta

Zdobycie pracy w sektorze kultury nie jest prostą sprawą. Instytucji jest mało i często są niedoinwestowane, a liczba etatów rzadko się zmienia. Nieczęsto się zdarza, że poszukuje się osób w otwartych naborach. Robi się to zazwyczaj, gdy nie zna się nikogo, kto byłby kompetentny i chętny do podjęcia tej pracy. Pracę w instytucjach najczęściej otrzymują wolontariusze, lub osoby polecane przez inne instytucje, z którymi one współpracowały. Osoba, która zgłosi się na praktykę w ramach programu nawet jeżeli nie podejmie pracy po jej zakończeniu, na pewno nabędzie doświadczenie i może zostać polecona do innego miejsca, w którym aktualnie poszukują pracownika. Ponadto to dobry moment aby praktykant mógł się przekonać czy ta praca jest tożsama z wyobrażeniem o niej. Czasami lepiej poświęcić trochę czasu by zrozumieć, że coś nie jest dla nas, lub jest tym w co warto inwestować energię i czas. Praktyka jest na to najlepszym sposobem.

Warto dla środowiska

Organizując praktykę nie tworzymy potencjalnej konkurencji na kulturalnym rynku pracy, a raczej sojuszników i partnerów. Każda kolejna osoba, która wchodzi do branży sprawia, że ogólne środowisko kultury się rozrasta. Tego środowisku kultury w Polsce potrzeba. Większa liczba osób zaangażowanych w działalność kulturalną, to silniejszy głos branży. Osoba, która praktykowała w instytucji kultury poznaje na własnej skórze czym jest praca w kulturze. W rozmowach ze znajomymi i rodziną może pokazać prawdziwy obraz oraz cel tej pracy. Buduje to pozycję kultury w społeczeństwie. W tej chwili nie jest ona najlepsza. Tworzy się również sieć kontaktów i osób, które mogą się uzupełniać i wspierać w działaniach. Silne środowisko kultury to silna pozycja społeczna zawodów związanych z pracą w kulturze.

Praktykuj…

Udział w programie to same plusy. Studenci i absolwenci nabywają doświadczenie i kontakty. Instytucje otrzymują fizyczne wsparcie oraz potencjalnych pracowników sektora. Wierzę, że nie jeden praktykant odegra w przyszłości ważną rolę w działaniach kulturalnych. Dajmy szansę by to mogło się wydarzyć. Będzie to z korzyścią nie tylko dla środowiska kultury ale i całej społeczności.

Szczegóły Programu Praktykuj w Kulturze

Relacje z odbytych staży w choroszczańskim Centrum:

Katarzyna Kudyk

Sylwia Pietraszko

 

Praktykantki z programu i pracownicy Centrum Kultury podczas imprezy Lato w Teatrze „Pipi Pończoszanka” (2017).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *