Galerie i muzea znów ruszają. Lepsze to niż nic, zwłaszcza że uda mi się otworzyć ostatnią wystawę w Choroszczy przed mym odejściem. Nie byle jaką wystawę, bo grafik Salvadora Daliego. Małe galerie w małych miastach są ważnym miejscem pierwszego kontaktu ze sztuką. Uważam, że warto o nie dbać.

Małe wystawy, wielkie emocje

Przez swoją 11-letnią pracę w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu zorganizowałem osobiście lub jako dyrektor wiele wystaw. Były to wystawy m.in. fotografii, malarstwa, instrumentów muzycznych, historyczne, plakatu, rzeźby, interdyscyplinarne. Były to wystawy plenerowe i w różnego rodzaju wnętrzach. Autorami bywali amatorzy, zawodowcy, kolekcjonerzy, czy miłośnicy historii. Zazwyczaj byli to utalentowani mieszkańcy i mieszkanki gminy Choroszcz. Bardzo miło wspominam każdą z wystaw, przy której pracowałem oraz oczywiście ich autorów. Za mojej kadencji ruszyła w Centrum Kultury społeczna galeria „Ucieczka z Szuflady”, która powstała dzięki wolontariackiej pracy mieszkanek gminy Choroszcz. Szkoda, że nie wytrzymała próby czasu, ale jak mówi przysłowie gdzie Polaków dwóch tam trzy poglądy. Choć drogi autorek i realizatorek pomysłu się rozeszły, to pozostały przygotowane do wystaw przestrzenie i idea galerii otwartej, gdzie każdy może zaprezentować swoją sztukę. Takie galerie w centrach kultury warto tworzyć. Galerie, które istnieją dla mieszkańców i są tworzone wspólnie z nimi – są ich miejscami kontaktu ze sztuką.

Choroszczanie zasługują na sztukę

Pamiętam, jak w 2018 roku usłyszałem w radio o wystawie Picassa w Suwałkach. Okazało się, że nie muszę jechać do Barcelony lub Paryża aby obejrzeć jego dzieła. Wystarczy ruszyć się 130 km na północ. U znajomych z tamtejszej galerii zweryfikowałem autentyczność doniesień. Okazało się, że to prawdziwe szkice Picassa. Co prawda wiedziałem, że nie zobaczę tam „Guernicy” czy „Panien z Avinionu”, ale jednak to oryginalne prace spod ręki słynnego Hiszpana. Rok później w tym samym miejscu pojawiła się wystawa grafik Salvadora Dali. Nie przepuściłem takiej okazji. Oglądając wystawę naszła mnie refleksja. Skoro w Suwałkach można wystawić Picassa i Dalego, to można też w Choroszczy!

Wielki malarz w małym mieście

Pracę nad organizacją wystawy rozpoczęły się rok przed planowanym wernisażem. Jak się okazuje kolejki do wynajęcia wystawy są długie. Wstępnym terminem miał być kwiecień 2020 roku. Niestety zamknięcie instytucji kultury wymuszone pandemią kazało nam zmienić te plany. Bezpiecznym terminem wydawał się przełom listopada i grudnia. Niestety również te plany pokrzyżowała druga fala pandemii i lockdown’u kultury. Nic straconego, do trzech razy sztuka! Kolejny termin zaplanowany na luty 2021 okazał się strzałem w dziesiątkę. Udało się trafić w „okienko otwarcia„ pomiędzy lockdown’ami. Choroszczanie choć w ograniczeniach i reżimie sanitarnym, będą mogli obejrzeć prace słynnego surrealisty kilka metrów od swojego domu. To chyba pierwsza wystawa tej rangi w choroszczańskim centrum kultury. Cieszę się, że przed moim odejściem z centrum kultury uda się ją zrealizować. Zapraszam serdecznie do jej odwiedzenia.

Galerie działające przy domach kultury, to bardzo ważne miejsca w lokalnych społecznościach. Często tutaj młody artysta może pierwszy raz szerzej pokazać swoje prace. Często to właśnie tutaj pierwszy raz przeciętny mieszkaniec uczestniczy w wernisażu. To ważne, ponieważ edukuje odbiorców i przełamuje strach przed przekroczeniem progów „świątyń sztuki”, jakimi są w wyobrażeniu wielu uczestników kultury galerie sztuki.

Proces twórczy trwa…

Wernisaż „Salvador Dali – Grafika” odbędzie się 12 lutego 2021 roku, o godzinie 18:00 w Galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, ul. Sienkiewicza 29. Wystawa otwarta będzie do końca miesiąca. Zapraszam!

Podczas wystawy „Salvador Dali” w Suwalskim Ośrodku Kultury
Plenerowa Wystawa „Szeptem” Darii Ostrowskiej przed budynkiem Centrum Kultury,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *