Ogłoszono nominowanych do Podlaskiej Marki Roku. To bardzo dobra okazja do dyskusji o tym, jak postrzegana jest dziś kultura. Niestety chyba nie tak, jak by to chciała bardzo duża część osób zajmujących się jej upowszechnianiem.

Podlaska Marka Roku to plebiscyt, który odbywa się od 2014 roku. Kandydaci startują w dziesięciu kategoriach, między innymi „Wydarzenie” i „Kultura”. Spośród zgłoszonych do konkursu marek wybierana jest grupa finalistów. Z nich Kapituła złożona z 17 osób, w skład której wchodzi Marszałek Województwa oraz przedsiębiorcy, dziennikarze i ludzie kultury wybiera zwycięzców poszczególnych kategorii. Głos w konkursie mają też konsumenci, którzy mogą wybrać jednego zwycięzcę w głosowaniu internetowym.

Laureatem Podlaskiej Marki Roku w kategorii Kultura w zeszłym roku został Teatr Wierszalin ze swoim projektem „Objazd mickiewiczowski wzorem Reduty”. Otrzymywały je wcześniej takie instytucje jak Teatr Lalki i Aktora w Łomży czy Galeria Arsenał, która zalicza się do polskiej czołówki galerii współczesnych. W tym roku do finału wytypowano trzy projekty. Pierwszy to „Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Skowronki z Brańska – Stowarzyszenie Artystyczne „Skowronki”, drugi to film „Czarna Dama” oraz trzeci, który według mnie nie powinien znaleźć się w tej kategorii, a już na pewno w jej finale. Mowa o zgłoszonej marce „Pożegnanie lata w Rudzie – Alicja Sienkiewicz-Dawidowska”.

„Pożegnanie lata w Rudzie – Alicja Sienkiewicz-Dawidowska” jak możemy przeczytać na stronie Podlaskiej Marki Roku jest to festyn, którego istotą jest przyciągnięcie jak największej ilości uczestników. Występują tam cenione zespoły disco. Są zapewnione takie atrakcje jak dmuchane place zabaw, mobilne planetarium, malowanie twarzy ,stoiska z zabawkami i słodyczami. Organizowana jest loteria z nagrodami. Były tam pokazy straży pożarnej, pojazdów zabytkowych, psów policyjnych i musztry konnej. Podsumowując to typowy festyn, jakich jest setki w Polsce. Ten jest też wydarzeniem wydarzeniem charytatywnym oraz cyklicznym. Z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej osób.

To, że takie przedsięwzięcie jest w kategorii „Kultura”, a nie na przykład „Wydarzenie” wiele mówi o dzisiejszym postrzeganiu kultury. Charytatywny festyn wiejski jakich na Podlasiu są dziesiątki, a Polsce setki stawiany jest w jednym rzędzie z Muzeum Pamięci Sybiru, stuletnim amatorskim teatrem z Tykocina, „Wesołą Wdówką” wystawianą w Operze i Filharmonii Podlaskiej czy akademicką rozgłośnią Radiową działającą ponad 50 lat. To że w postrzeganiu codziennych odbiorców festyny mogą być brane za działalność kulturalna wydaje się być usprawiedliwione tym, że zazwyczaj robią je właśnie ośrodki kultury. Jeżeli wiejski festyn jest pretendentem do nagrody w kategorii „Kultura” w prestiżowym konkursie marek mających promować Województwo, to świadczyć może o tym, że zmieniają się kanony i poczucie estetyki, a lata pracy kadr kultury i nauczycieli były nie do końca wykorzystane.

Osobiście nie mam nic do festynów, ponieważ wiem że ludzie tego potrzebują. Nie jeden w swojej karierze zorganizowałem. Nie odpowiada mi jednak sytuacja, w której wydarzenia tego typu są przedstawiane jako kulturalne. Szkodzi to przedsięwzięciom kulturalnym. Jeżeli ten festyn znalazłby się w kategorii „Wydarzenia”, to kto wie, może bym nawet na niego oddał głos. Ta cała sytuacja przypomniała mi utwór „Europa” zespołu T-Raperzy z Nad Wisły. Premiera teledysku miała miejsce w 1998 roku. To z jej refrenu pochodzi tytuł tego artykułu. Niestety satyra sprzed dwóch dekad wydaje się stawać rzeczywistością.

W Kategorii Kultura zgłoszono następujące projekty:

„1. Ręcznie tkane chusty do noszenia dzieci – Slavic Wraps
2. Film Czarna Dama – Mucha Na Dziko
3. Nadbużański Ośrodek Promocji Produktu Lokalnego w Drohiczynie Zagubek – Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie
4. Policealne Studium Wokalno – Aktorskie w Białymstoku
5. Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Skowronki z Brańska – Stowarzyszenie Artystyczne „Skowronki”
6. Tykociński Teatr Amatorski – Port Kultury Tykocin
7. Ciechanowiecka Akcja Kulturalna – Gmina Ciechanowiec
8. Radio Akadera
9. Film promocyjny ,,Piosenka Wasilkowska” – Miasto i Gmina Wasilków
10. 8 tytułów książek jednej autorki wydane jednego dnia 11.12.2021 – Biały Wilk Laura Żurawska Wydawnictwo
11. ,,Wesoła wdówka”- operetka – Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
12. Środy Literackie – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
13. Pożegnanie lata w Rudzie – Alicja Sienkiewicz-Dawidowska
14. Płyta Łomżyńskie Kolędowanie – Miasto Łomża, MDK DŚT / Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży
15. Muzeum Pamięci Sybiru
16. Kolekcja ,,Sleepwalking” reprezentowana na międzynarodowym Fashion Week w Rzymie – MO.YA fashion
17. Film ,,Eko Wizja 2021 myślimy globalnie, działamy lokalnie” – Fundacja Teraz Wschód
18. Ludowa Tkanina Dwuosnowowa z Podlasia – Bernarda Rość”

źródło: Facebook Podlaskie, wpis z 18 marca 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *