W dniach 10-11 czerwca 2022 uczestniczyłem w Zlocie absolwentów Programu Liderzy PAFW. Temat zjazdu to „Moc i różnorodność”. Taki jest ten Program. Wśród tylu osób zajmujących się działaniami można się wiele nauczyć. Bardzo sobie cenię te spotkania, zwłaszcza że jest tam trochę osób spoza branży kulturalnej. Wiele można się od nich nauczyć i się zainspirować ich działaniami pomimo tego, że na pierwszy rzut oka z kulturą nie mają wiele wspólnego. Byli tu samorządowcy, osoby walczące o równość, aktywiści miejscy i ekologiczni, historycy czy nawet członkinie zespołu Wikipedii.

Podczas tego zjazdu zorganizowano warsztaty pod hasłem „Liderzy Liderom”. Każdy, kto miał ochotę mógł zgłosić się do prowadzenia takich warsztatów. Ja trafiłem na dwa warsztaty, pierwszy prowadzony przez Marcina Piotrowskiego – organizatora festiwalu Folkowisko oraz drugi: Kulturalne Pytania wymyślone przez Anetę Majak – Dyrektorkę Milanowskiego Centrum Kultury, laureatkę konkursu Innowacyjny Manager Kultury. Wymyśliła ona to narzędzie do wsparcia zespołów instytucji kultury. „Kulturalne pytania” to karty z pytaniami pomagającymi rozmawiać podczas spotkań kadry. Świetnie nadają się też do pracy trenerskiej. Wziąłem udział w warsztacie prowadzonym przez Nią. Uważam że narzędzie jest bardzo dobre i warto je stosować. Sam się dziwię, że choć bywaliśmy na tych samych branżowych wydarzeniach, to się nie udało nam wcześniej poznać.

Była to też okazja do spotkania starych znajomych z programów, w których przecinają się nasze kulturalne drogi oraz tych, których znałem wcześniej jedynie z internetu. Podczas zjazdu było wiele rozmów, pomysłów, ale przede wszystkim bycia w twórczym, kreatywnym i aktywnym środowisku. Rodzą się już projekty. Pewnie niebawem będzie o nich głośno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *