Odkąd pracuję w kulturze w różny sposób przecinały się moje drogi z Mateuszem Tymurą (Fundacja Teatr Latarnia, Kapela Batareja, Kapela Braci Rejwów). Podczas udziału w Programie Liderzy PAFW było trochę więcej czasu by się w tym kulturalnym biegu zatrzymać. Z tego zatrzymania powstają nowe rzeczy i działania. Jedno z nich to Supraska Sobótka. Zapraszam was do udziału w jednym ze spektakli. Szczegółowe informacje poniżej.

„Supraska Sobótka” to wydarzenie, w miejscowościach, które połączyła rzeka Supraśl. W miejscowościach Gródek, Borki, Supraśl i Wasilków wystawione zostanie widowisko plenerowe „Kwiat Paproci” przygotowane przez Teatr Latarnia w ramach programu EtnoPolska. Po spektaklu artyści porozmawiają z uczestnikami wydarzenia o tradycji, obrzędach i zwyczajach Nocy Świętojańskiej, a chętni widzowie będą mogli nauczyć się świętojańskich pieśni. Podczas ostatniego spektaklu w Wasilkowie odbędzie się potańcówka z muzyką tradycyjną graną na żywo wraz z warsztatami tańca. Każdy ze spektakli rozpocznie się o zachodzie słońca.

Gródek 22.07.2022 g. 20:39
Borki 23.07.2022 g. 20:38
Supraśl 26.08.2022 g. 19:33
Wasilków 28.08.2022 g. 19:29

Widowisko „Kwiat paproci”

„Kwiat paproci” przenosi widzów do świata „dawno, dawno temu…”. Do świata, w którym wydarzenia mogły wydarzyć się sto lat temu, ale równie dobrze i wczoraj. Dla kogo warto żyć? Gdzie jest prawdziwe szczęście i co jest tak ważne w życiu? Te pytania warto sobie zadawać nieustannie, pojawiają się one też w spektaklu. Widowisko powstało na podstawie pięknej baśni nawiązującej do polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Przeznaczone jest zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych. Przedstawienie emanuje ludową wrażliwością, w którym widz ma okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego.

reżyseria: Mateusz Tymura
muzyka: Zbigniew Rusiłowicz
scenografia: Sylwia Maciejewska

występują:
Paula Czarnecka
Paulina Karczewska
Błażej Piotrowski
Zbigniew Rusiłowicz
Mateusz Tymura

pomoc techniczna: Michał Chrzanowski
koordynacja projektu: Przemysław Waczyński

Realizator zadania: Fundacja Teatr Latarnia
Partnerzy: Gminne Centrum Kultury w Gródku, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury, EtnoPolska. Edycja 2022

Zdjęcie w tle przedstawia Mateusza Tymurę i mnie podczas podróży na Śląsk ze spektaklem „Herody”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *