Na początku sierpnia pisałem o sytuacji w Łodzi. Władze chcą tam zlikwidować lokalne domy kultury by w ich miejsce powołać dużą instytucje. Nazywają to sieciowaniem, choć z budowaniem sieci nie ma to nic wspólnego. Protestują pracownicy i mieszkańcy, protestują artyści i ludzie kultury z innych miast. Pokażmy swoją solidarność z kadrą kultury w Łodzi. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta To może wydarzyć się wszędzie.

Fanpage STOP CENTRALIZACJI KULTURY (strona protestu)

Razem możemy więcej zyskać lub stracić (mój artykuł z początków sprawy)

Apel ze strony protestu Stop Centralizacji Kultury:

„Decyzją Władz UMŁ z dniem 1 lutego 2021 r. 5 łódzkich domów kultury mają być skonsolidowane. My mieszkańcy i pracownicy kultury, jesteśmy przeciwni tej idei.

Centralizacja to kultura bliżej Urzędu, a dalej od mieszkańca osiedla. To krok wstecz dla łódzkiej kultury o kilka, a nawet kilkadziesiąt lat.

My, pracownicy, bywalcy i sympatycy łódzkich domów kultury uważamy, że centralizacja nie będzie służyć dobru społeczeństwa i nie wzmocni marki domów kultury ani tożsamości lokalnej, a wręcz przeciwnie – doprowadzi ona do rozproszenia lokalnej społeczności. Instytucje podlegające łączeniu zostaną wykreślone z rejestru instytucji kultury i konsekwencją będzie zakończenie bytu prawnego. Oznacza to, że znikają z mapy Łodzi: Bałucki Ośrodek Kultury (powołany w 1958 r.), Poleski Ośrodek Sztuki (50 lat temu), Widzewskie Domy Kultury i Ośrodek Kultury “Górna” (40 lat temu), Centrum Kultury Młodych (36 lat temu). Jest to decyzja, która jednym aktem prawnym (uchwałą o powołaniu Miejskiej Strefy Kultury) niszczy tradycję i kilkudziesięcioletni dorobek w dziedzinie upowszechniania kultury wyżej wymienionych placówek. Instytucje te po 1989 roku przeobraziły się z szarych PRL-owskich klubików w nowoczesne ośrodki kultury. Największymi zaletami tych instytucji, które należy za wszelką cenę zachować, jest ich różnorodność i autonomia”

Proces twórczy trwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *